DIGIPOLISZ PROJEKT

Kedvezményezett neve: Régió Integ-Ráció Egyesület

Projekt címe: DIGIPOLISZ – Szombathely lakosainak digitális kompetencia- és közösségfejlesztése életkori korcsoportok szerint

A szerződött támogatás összege: 13 850 000 Ft

A támogatás mértéke: 100%

Projekt azonosítószám: TOP -7.1.1-16-H-ESZA-2020-01961

A projekt megvalósításának kezdete: 2021. 04. 01.

A projekt tényleges befejezési dátuma: 2023. 02. 15.

A projekt célja a Savaria Jövőjéért Helyi Akciócsoport Helyi Közösségi Fejlesztési Stratégia (2014-2020) dokumentumban (továbbiakban HKFS) rögzített, egyes célok megvalósítása. A projekt fő célja digitális készség- és közösségfejlesztés, különös tekintettel három célcsoportra: 4-17, 41-65 és >65 évesek körére. A projekt részcéljai egyrészt az ifjúság, az aktív korúak és az idősödő korosztály körében a digitális készségek fejlesztése és motivációjuk felkeltése és fenntartása, másrészt pedig a különböző korosztályok közötti aktív együttműködésre ösztönző közösségfejlesztés.

A pályázati felhívás 1.1 pontjában rögzítettek szerint a digitalizáció ugyan hatalmas potenciált jelent és közösségszervező eszközzé válhat, ehhez azonban a szociálisan hátrányos helyzetű 4-17 éves korosztályt és a digitális kompetenciahiányban lévő aktív és idősödő korosztályt lehetőséghez kell juttatni. Emiatt is elmondható, hogy jelen projekt tevékenységei teljes mértékben a pályázati felhívás céljainak megvalósítását szolgálják.

A HKFS átfogó céljához is hozzájárul a projekt, hiszen Szombathely város közösségét digitális kompetencia fejlesztéssel, szellemi környezetét pedig képzési lehetőségek és programok biztosításával építi, fejleszti. A specifikus célok közül a „T. Tudás-kultúra” célt támogatja leginkább a projekt, azon belül pedig a megcélzott beavatkozási terület a „T2. Digitális készség-, közösség-, és helyi közcélú szolgáltatásfejlesztés” területe. A projekt egyúttal a horizontális célokra is komoly hatást gyakorol. A digitális eszközök használatával például környezettudatosabb, adott esetben kisebb közlekedésterheléssel járó munkavégző kultúra sajátítható el. Az esélyteremtés kapcsán pedig fontos lehet kiemelni, hogy a fiatalabb korosztály szociálisan rászorultabb rétege számára kifejezetten ez a projekt teremt készségfejlesztési lehetőséget, míg az aktív korú és idősebb korosztály számára az életkorukból és oktatási hátterükből adódó kompetenciahiányosságokat segít a projekt kiküszöbölni, segítve ezzel a versenyképesebb gazdasági és munkaerőpiaci szereplővé válást. Jelen projekt ugyanakkor közvetlenül és közvetve is kapcsolódik a T3., K1. és K2. beavatkozási területekhez. A T3. kapcsolódást többek között az jelenti, hogy a digitálisan képzettebb munkaerő az alapja lehet a kreatív ipar fejlődésének. A K1.-hez a kapcsolódás abból adódik, hogy a jelen projektbe bekapcsolódó fiatalok később sokkal inkább tudnak – akár digitálisan – más korosztályokhoz és a közösséghez kapcsolódni, illetve egy olyan tudást kapnak, amivel „elkallódásuk” megelőzhető. A K2.-höz kapcsolódás pedig egyértelmű, hiszen az idősebbek és a hátrányos helyzetűek elszigetelődését éppen a digitális eszközök és azokhoz kapcsolódó kompetenciáik előzhetik meg, mint ezt napjaink eseményei teljes mértékben alátámasztják.

A pályázat készítésének ideje alatt Magyarországon fennálló veszélyhelyzet és annak következményei egyértelműen megmutatták, hogy a digitális eszközök használatában sokkal nagyobb potenciál rejlik, mint amennyit kihasználtunk. Az egyértelműen látszik, hogy minél inkább képesek Szombathely város intézményi, gazdasági szereplői tevékenységüket online térbe helyezni és minél kompetensebben kezelik a működést támogató digitális eszközöket Szombathely lakosai, annál versenyképesebbé válik a város és egy, a jelenlegihez hasonló krízisnek annál kevesebb negatív – akár GDP csökkenésben mérhető – hatása lesz.

A projekt fő célcsoportja a 4-17 éves korosztály (gyerekek és ifjúság) és a 41-65 (aktív korúak), illetve 65 év feletti (idős és idősödő) , de érintőlegesen a fiatal felnőtt (18-40 évesek) korosztályt is célozza a projekt. Fontos elem egyúttal a korcsoportok közötti együttműködés.